← Doties atpakaļ

Nedaudz par grīdas eļļām. - Grīdas Meistars

Publicēts: 2017-02-04

Pēdējā laikā mēs saņemam ļoti daudz jautājumus tieši saistībā ar koka grīdu apdari, parasti, divi visbiežāk uzdotie jautājumi - kādu apdares veidu izvēlēties, laku vai eļļu un kādas ir izmaksas. Sāksim ar pirmo jautājumu - vajadzētu izsvērtēt abu apdares veidu plusus un mīnusus, kārtīgi izvērtēt, kā grīda tiks ekspluatēta un tikai tad pieņemt lēmumu. Lakota grīda ir noturīgākā pret mehāniskiem bojājumiem un vieglāk kopjama, taču eļļota grīda, parasti, pēc izskata vairumam cilvēku patīk labāk. Protams, ir arī cilvēki, kas saka, ka vairs nekad mūžā negribētu eļļotu grīdu, jo tā sagādā vienas vienīgas problēmas ekspluatācijā, ir grūti kopjama un smuki izskatās tikai īsu brīdi pēc eļļošanas. Tam mēs gluži negribētu piekrist, lai gan, eļļota grīda prasa nedaudz rūpīgāku kopšanu, tomēr, ir svarīgi zināt visas nianses un atšķirības starp grīdas eļļām jau tad, kad tiek pieņemts lēmums par šādas apdares izvēli. Starpcitu, ir arī iespēja grīdu noeļļot un pēctam pārklāt ar ultramatētu laku, tad vizuāli grīda izskatās eļļota, bet tai ir lakotas grīdas īpašības. Taču šim apdares veidam, tāpat kā grīdas kopšanai, mēs pievērsīsim lielāku uzmanību citreiz, šoreiz stāstīsim tieši par eļļām un grīdas eļļošanu.

DSCF3935


Grīdas eļļa pēc savas būtības ir koka imprignators, kas piesūcina koku. Noslīpēta parketa vai grīdas dēļa virskārta uzsūc sevī tik daudz eļļas, cik tam ir nepieciešams, tāpēc, eļļošanas būtība ir piesūcināt koku ar nepieciešamo eļļas daudzumu. Vairumā gadījumu eļļa ir dabīgs un ekoloģiski tīrs produkts, tāpēc, pateicoties eļļai, koka grīda tiek saglabāta dabīga un maksimāli "dzīva". Vēl pie eļļotas grīdas plusiem būtu jāpiemin atjaunošanas un remonta iespējās. Eļļotu grīdu var pāreļļot praktiski jebkurā laikā bez grīdas slīpēšanas, tāpat var noslīpēt un pāreļļot atsevišķus grīdas fragmentus, tādā veidā izlabojot nelielas švīkas vai citus defektus, kas radušies ekspluatācijas laikā. Diemžēl, lakotai grīdai tas nav iespējams. Vēl neapšaubāmi eļļas popularitāti veicinošs faktors ir tonētās eļļas, pateicoties tām, grīdu ir iespējams notonēt praktiski jebkurā tonī, sākot no balta un beidzot ar pilnīgi melnu. Tonētās eļļas tiek izmantotas ne tikai uz klasiskiem ozola vai priedes dēļiem, bet pat eksotisko koka sugu parketa dēļi nereti tiek tonēti.

DSCF2139

Grīdas eļļu piedāvājums šobrīd ir diez gan plašs, ļoti dažādas eļļas no dažādiem ražotājiem, no kuriem katrs apgalvos, ka viņa produkts ir labākais, noturīgākais u.t.t. Mēs savā darba praksē esam strādājuši ar daudzām grīdas eļļām un tomēr saliekot kopā divus faktorus (cena+kvalitāte), kā galveno produktu, ar ko strādāt, esam izvēlējušies Vācu grīdas eļļas no "Eukula". Šīs eļļas varētu iedalīt trīs grupās - parastā eļļa, tonētā eļļa un tā saucamā "hard wax oil", jeb cietā vaska eļļa. Tad nu nedaudz sīkāk par visām trim grupām un šiem produktiem.

profi-eu

Parastās eļļas

oil 1Te piedāvājumā ir divu veidu grīdas eļļas, "Euku Oil 1 FS" un "Euku Oil 2 plus FS". Pirmais produkts ir tīra un dabīga eļļa, kas dziļi piesūcina koku un veido noturīgu virsmu. Pēc nožūšanas eļļa pilnībā sacietē, nodrošinot koka grīdai noturīgu virsmu. Šo eļļu ir iespējams izmantot arī kā divkomponentu produktu (izmantojot "Euku master FS" cietinātāju). Cietinātājs tiek izmantots, ja ir nepieciešama ātrāka grīdas nožūšana, ja ir paaugstināts mitrums telpā, kas traucē eļļas žūšanai vai arī, ja ir plānots eļļoto grīdu lakot. Starpcitu, tieši šo eļļu mēs iesakam izmantot sistēmai eļļa +laka.

oil 2"Euku Oil 2 FS" ir dabīga eļļa ar dabīgu vasku, kas tāpat pēc nožūšanas sacietē un veido noturīgu virsmu un pusmatētu izskatu. Tieši šo eļļu mēs iesakam un izmantojam paši, ja grīdu ir paredzēts vienkārši eļļot. Vaska piedeva ne tikai rada pusmatētu efektu, bet arī atvieglo grīdas ikdienas kopšanu.

Tonētās eļļas

color oilGrīdas tonēšana ar eļļu šobrīd ir ļoti populāra, jo tonētas grīdas neapšaubāmi izskatās skaisti un interesanti, tiek saglabāta visa koka struktūra, piešķirot grīdai vēlamo toni. Kā jau minējām, iespējas ir ļoti dažādas, taču populārāko toņu TOP 3 ir praktiski nemainīgs - baltais tonis, brūnais tonis un pelēkais tonis. Eukulas piedāvājumā arī ir tonētās eļļas jeb "Euku color oil". Būtībā, tā ir parastā "Euku oil FS", tikai ar krāsas pigmentu, tātad, arī šāda grīda var palikt vienkārši eļļota, vai arī pārklāta ar speciālu laku.

Un tagad maza atkāpīte -"Euku color oil" piedāvā 8 standarta toņus. Nesen mums kāds "speciālists" teica, ka tas esot krietni par maz, jo citiem ražotājiem ir pāri 100 dažādiem toņiem, piemēram, balto toņu piedāvājums ir virs desmit. Mēs protams piekrītam "speciālistiem" par koka toņiem, plaša izvēle, tas vienmēr ir labi. Vēl labāk ir tad, ja var aizbraukt uz veikalu, apskatīties nelielus toņu paraudziņus un nolemt - šajā telpā man būs baltais tonis nummur3, bet šajā telpā gribētos nummur 6, savukārt, gaitenī vajadzētu nedaudz tumšākbaltu, tāpēc, jāņem nummur 9. Patiesībā tonētā eļļa nav krāsa, uz tumšāka koka dēļīša arī tonis izskatīsies tumšāks, bet uz gaišāka - gaišāks. Tāpat grīdas tonis būs atkarīgs no koka, jo vecāks koks, jo dabīgi tumšāks. Taču, kā jau iepriekš minējām "Euku color oil", būtībā ir parasta eļļa ar krāsas pigmentu, tāpēc, ja nepieciešams, to var jaukt savā starpā ar parasto "Euku oil FS" vai citu "Euku color oil" un tādā veidā ir iespējams iegūt kaut 50 pelēkas nokrāsas, vienīgi, vai tas ir nepieciešams? "Euku" sistēmā ir pieejami arī sārma līdzekļi, ar kuriem iespējams panākt antīka koka izskatu, vai citus neatkārtojamus efektus grīdai, taču, par tiem citu reizi.

Hard wax oil

euku premiumCietā vaska, jeb plēvi veidojošā eļļa ir salīdzinoši jauns produkts, kurš Latvijā ir ieguvis lielu popularitāti. Tas arī ir saprotams, eļļa, kas noturības ziņā vairāk līdzinās lakai un piedevām, ir viegli uzklājama, to var darīt ar rullīti vai otu, tātad, ātri un vienkārši. Arī mūsu piedāvājumā ir šāds produkts "Euku Premium oil". Šo eļļu mēs iesakam gadījumos, ja klienti vēlas noeļļot grīdu paši, bet iepriekš to nav darījušu, tāpat, tas būs piemērots risinājums telpās ar paaugstinātu slodzi un mitrumu - ofisi, veikali u.t.t.

Veidojot šo rakstu par eļļām, mēs diez gan daudz izpētijām informāciju tieši par cietā vaska eļļām. Šis produkts tiešām ir ļoti interesants, salīdzinoši jauns un arī dārgs. Palasot citu ražotāju mājaslapas, tā vien šķiet, ka cietā vaska, jeb plēvi veidojošās eļļas ir burvju līdzeklis visām koka grīdām un spēj atrisināt visas problēmas, kas ir saistītas ar eļļotām grīdām. Hardwax oil tiek raksturots kā gandrīz dabīgs produkts, praktiski bez smakas un ļoti noturīgs. Diemžēl, mēs neesam ķīmiķi un par šādu eļļu sastāvu neko daudz nemācēsim pateikt (starpcitu, arī ražotāji par to īpaši nevēlas runāt), taču par dabīgu šo produktu, mūsuprāt nevar nosaukt, jo, strādājot gan ar "Euku Premium oil", gan citu ražotāju hardwax oil, ir ļoti spēcīga šķīdinātāja smaka, kas, mūsuprāt, arī izskaidro šī produkta noturību. Protams, naftas produkti arī ir dabīgas izcelsmes, taču nez vai tāpēc tos varētu saukt par ekoloģiski tīriem, savukārt, noturības ziņā cietā vaska eļļas tiešām ir labas un arī mūsu ofisā, kur pa koka grīdu tiek staigāts tikai ar ielas apaviem, mēs uzklājām tieši "Euku Premium oil"

DSCF4217

www.gridasmeistars.lv