Parketa grīda viesu mājā “Mednieki”, 2. daļa

Nesen Grīdasmeistars veica masīvā parketa ieklāšanu viesu mājā “Mednieki”, ēkā, kura ir celta 1870. gadā kā barona fon Vulfa medību pils un ir saglabājusies līdz mūsdienām. Šis viesu nams atrodas Valkas rajonā, ļoti gleznainā vietā, Salaiņa ezara krastā un ir izcils arhitektūras piemineklis. Iepriekš mēs pastāstījām par pašu parketa ieklāšanu, bet tagad nedaudz sīkāk apskatīsim bordes, jeb apmales izveidošanu, parketa slīpēšanu un lakošanu.

m2

Tātad, parkets tika ieklāts telpas vidū, nobeidzot gar malām ar vesaliem parketa dēļiem, tā, lai atstarpe starp sienu un ieklāto grīdu nebūtu lielāka par 40 cm. Kā pareizi piezāģēt bordi, tas ir vairāk atkarīgs no meistaru prasmes, daži to dara ar ripzāģi (izmantojot speciālu cliedi), citi ar elektrisko frēzi. Mēs parasti izmantojam diez gan specifisku zāģi, kuru savulaik pasūtījām Anglijā, jo, cik mums zināms, Latvijā tādu iegādāties nav iespējams.

m91

Uz parketa tiek uzzīmēta precīza līnija un tad, pateicoties lāzera staram, tiek nozāģēta taisna svītra. Lai šis darbs būtu pēc iespējas precīzāks, jau ieklājot parketu ir jāzin bordes lielums, parketa līmi nav vēlams smērēt pāri malai, pa kuru tiks zāģēts, tāpat arī nevajadzētu dzīt naglas tur, kur ir paredzēta zāģējuma vieta. Lieki pieminēt, ka šādu bordes izzāģēšanu mēs veicam nākamajā dienā pēc parketa ieklāšanas, kad līme zem ieklātajiem dēlīšiem jau ir sacietējusi.

m10

Kad parkets pa perimetru ir izzāģēts, vispirms tiek iemontēts parketa dēlis, kurš nāk gareniski. Aptuveni pusei telpas gareniskais dēlis tiek montēts tā, lai spunde būtu vērsta pret sienu, bet otrai telpas daļai, gareniskajam dēlim spunde tiek noņemta. Tādā veidā visi īsie malas dēlīši tiks savā starpā sasaistīti (atceramies, ka dēlis tiek pārzāģēts uz pusēm, tātad, viena parketa daļa ir ar spundi, bet otra ar gropi īsajās malās) un zāģētā mala paliks pie sienas.

m11

Kad parketa ieklāšana ir pabeigta, uzreiz slīpēt grīdu nebūtu ieteicams, parasti mēs iesakam veikt tā saucamo tehnisko pārtraukumu uz 10-14 dienām. Šajā laikā, atkarībā no telpas mitruma un citiem faktoriem, parketa dēlīši var nedaudz sarauties, izveidojot nelielas spraugas, vai tieši otrādāk, nedaudz piebriest. Taču tas ir tikai normāls un dabīgs process, kas notiek ar jebkuru kokmateriālu.

m13

Pati parketa slīpēšana tiek veikta ar vairākām slīpmašīnām (lielā slīpmašīna, mazā jeb stūru/malu slīpmašīna un pulējamā mašīna) un uz jauna parketa parasti slīpēšanu uzsāk ar 40. rupjuma smilšpapīru. Tad seko 60, 80, 100 un 120. smilšpapīri. Lai cik arī modernas nebūtu slīpmašīnas, diemžēl, smalkie koka putekļi pēc slīpēšanas ir visur. Starpcitu, ja ir nepieciešams veikt parketa špaktelēšanu, vislabāk to ir darīt starp slīpēšanu ar 80 un 100 smilšpapīriem, tad grīda ir pietiekami gluda, lai špakteles patēriņš nebūtu pārāk liels, bet savukārt 100 smilšpapīrs vairs praktiski neraus špakteli laukā.

m12

Kad grīda ir noslīpēta un rūpīgi izsūknēta, var uzsākt pulēšanu. Pulēšana, tā ir grīdas apstrāde ar dimanta sietiem (vai smalkiem smilšpapīriem) kas pateicoties riņķveida kustībām padara parketa grīdu ideāli gludu. Pateicoties pulēšanai ne tikai izzūd nelielie “vilnīši”, vai švīkas, kas ir redzamas uz jaunas grīdas, bet arī lakas vai eļļas patēriņš tiek krietni samazināti. Tad nu, kad visi šie darbi ir pabeigti, var uzsākt grīdas lakošanu.

m14

Parasti Grīdasmeistars iesaka uzklāt trīs lakas kārtas – 1 gruntslakas kārtu un 2 seglakas kārtas. Ar to ir pilnībā pietiekami, jo gruntslaka iesūcas kokā (starpcitu, starp gruntslaku un seglaku ir nepieciešams grīdu vēlreiz pārpulēt, jo pēc gruntslakas uzklāšanas no koka izdalās gaiss, kas izveido tādu, ka nelielu spuru), bet seglaka veido divas, diez gan biezas, lakas aizsargkārtas.

m15

Mūsuprāt, viena no noturīgākajām ir parastā divkomponentu laka uz skābes bāzes. Protams, tai piemīt nedaudz pastiprināta, kodīga smaka, taču, salīdzinot ar ūdens bāzes lakām, tā būs daudz noturīgāka un arī vieglāk kopjama ikdienā. Mēs esam dzirdējuši, ka trīsslāņu parketi tiek reklamēti, kā materiāli ar septiņām lakas kārtām, pat ja tā ir taisnība, tad ar rullīti uzklāta lakas kārta noteikti būs vismaz piecas reizes biezāka, nekā ar pulverizātoru, rūpnieciski uzklāta kārta.

m17

Arī divkomponentu lakas žūšanas (cietēšanas) laiki ir salīdzinoši nelieli, pirmā kārta, jeb gruntslaka žūst aptuveni 10-30 minūtes, pirmā seglakas kārta žūst apm. 1-2 stundas, bet pēdējā lakas kārta žūst no 4-6 stundām. Tātad, grīdu noslīpēt un nolakot var arī vienas dienas laikā un jau nākamajā dienā pa jauno grīdu ir iespējams staigāt. Tikai jāņem vērā, ka pilnais lakas sacietēšanas laiks ir līdz pat 14 dienām, šajā laikā pret grīdu vajadzētu izturēties saudzīgi un nepakļaut to ļoti lielai slodzei.

m16

Taču nobeigumā atgriezīsimies pie parketa grīdas viesu namā “Mednieki”. Šajā senatnīgajā koka ēkā arī jauna parketa grīda pilnībā iederējās jau esošajā interjērā un izskatījās nevainojami harmoniski gan ar veco podiņu krāsni, gan ar dzīvnieku ādām gar telpas koka sienām. Arī Grīdasmeistaram bija patiess prieks veikt šo parketa ieklāšanu un mēs tiešām ceram, ka arī mūsu ieklātā grīda saglabāsies un priecēs vēl daudzas nākamās paaudzes.

m18

m19

www.Grīdasmeistars.lv

Atvainojiet, šai ziņai komentēšana ir liegta.