Koka grīdas lakošana.

Lakošana ir ļoti svarīgs grīdas restaurācijas posms, jo tieši laka veido galveno aizsargkārtu koka grīdai, tā ir redzamākā grīdas daļa, kas spēj izcelt koka struktūru un padarīt grīdu spīdīgu,vai tieši otrādāk – matētu. Grīdasmeistars saņem diez gan daudz jautājumus,kas saistīti tieši ar grīdas lakošanu, tāpēc šoreiz pacentīsimies atbildēt uz biežāk uzdotajiem jautājumiem un apskatīsim laku,kuru mēs visbiežāk lietojam grīdu lakošanai – Synteko Classic.

lak

Parasti grīdai tiek uzklātas 2-4 lakas kārtas, pirmajai kārtai obligāti tiek lietota tā saucamā grunts laka. Ļoti svarīgi ir izmantot tieši to grunts laku, kuru rekomendē lakas ražotājs, nekādā gadījumā nedrīkst lietot ūdens bāzes gruntslaku un uz šķīdinātāju bāzes ražotu pamatlaku. Ja ir paredzēts grīdu lakot ar Synteko Classic, parasti tiek izmantota Synteko Primer gruntslaka, tā ir vienkomponentu gruntslaka uz šķīdinātāju bāzes. To var izmantot visu veidu koka grīdām, it īpaši sveķainas un eļļainas koksnes grīdai, kā arī ķīmiski apstrādātas koksnes grīdai (piemēram, ar amonjaku apstrādāts ozols). Šī gruntslaka mazina sarkanīgo toni, kas ir raksturīgs priedes kodolkoksnei, ja tā ir apstrādāta ar skābes ietekmē sacietējošu laku. Tāpat Synteko Primer var sajaukt ar slīpēšanas putekļiem un tādā veidā iegūt lielisku tapi koksnes špaktelēšanai. Synteko Primer nav piemērota lietošanai kopā ar ūdenī šķīstošām un poliuretāna lakām. Gruntslaka tiek uzklāta vienā kārtā, parasti ar veltnīti vai otu, atkarībā no koksnes veida ar 1.litru Synteko Primer var noklāt 8.-10. m2 grīdas. Gruntslakas žūšanas laiks ir ļoti īss, Synteko Primer žūst aptuveni 10-15 min. Kad gruntslaka ir uzklāta un nožuvusi ir nepieciešama tā saucamā starpstadijas slīpēšana, lai novērstu koksnes šķiedru iespējamo pacelšanos, kas rezultātā varētu izraisīt grubuļainu virsmu, visa grīda viegli jānoslīpē ar smalku smilšpapīru (120.-150. nummura graudainums), vai pulējamo disku.

 s41grundlack

Pamatlaku jeb seglaku parasti uzklāj 2-3 kārtas uz gruntslakas. Synteko Classic ir ātri žūštoša (1.kārta/1st. 2.kārta/2-3st.) divkomponentu, skābes ietekmē sacietējoša laka koka grīdas lakošanai iekštelpās. Šī laka ir piemērota koka grīdu pārklāšanai dzīvojamās un darba telpās. Synteko Classic ir modificētu karbamīdsveķu, alkīdsveķu un šķīdinātāja maisījums un šo laku var izmantot visu Eiropā augošo koku sugu koksnes lakošanai. Aptuvenais lakas patēriņš ir 6-8 litri uz vienu kārtu. Lakošanas rezultātu lielā mērā ietekmē telpas gaisa temperatūra, tai būtu jābūt 15…25 grādiem, ja temperatūra ir augstāka, laka nožūs pārāk ātri, ja zemāka, gluži otrādi, žūs pārāk lēni. Lakas uzklāšanas laikā ir vēlams nepieļaut tiešu saules staru krišanu uz lakojamās virsmas, tāpat nedrīkst lakot caurvējā. Uz grīdas jālej nelieli lakas daudzumi un tā jāizlīdzina ar otu vai veltnīti vienmērīgiem, gariem triepieniem, jāizvairās no peļķu veidošanās (tās var izraisīt koksnes satumšanu), tāpat jāraugās, lai laka nenokļūtu zem nenoņemtajām grīdlīstēm-laka var iztecēt atpakaļ uz grīdas un izveidot peļķi.

 classic-35-1l

Visizplatītākās lakas lietošanas kļūdas.

Eļļas traipi, tīrīšanas līdzekļa paliekas, silikona vai pulēšanas līdzekļa paliekas: slikta adhēzija, lakas kārtas atslāņošanās, tās pārvēršanās putekļos, vaskam līdzīga nespodra virsma, lakas kārtas sakrunkošanās.

Pārāk silta grīda: joslas uz lakas kārtas, redzamas pārsegumu un pagriezienu vietas, laka nožūst pārāk ātri,laka grūti izlīdzinās.

Pārāk auksta grīda: laka nepielīp, lēni un slikti žūst un sacietē, palielinās koksnes šķiedru pacelšanās.

Uz žūstošas lakas nokļūst putekļi: nožuvušās lakas virsma ir grubuļaina.

Ļoti poraina koksne vai pārāk rupjgraudaina smilšpapīra izmantošana pēdējai slīpēšanai:  lielākā daļa lakas iesūcas koksnē, veidojas lakas nepārklāti plankumi.

Netīri darbarīki: uz lakas virsmas veidojas sausas joslas, darbarīku pēdas, nevienmērīga lakas kārta.

Lakotā virsma netiek noslīpēta ar smilšpapīru vai to nepadara matētu pirms pārklāšanas: slikta pielipšana, laka atlobās, nožuvušās lakas virsma ir nelīdzena.

www.Gridasmeistars.lv

Komentēts: 2-reiz

  1. Vai ir kāds meistars kurš ir spējīgs no visām augtsāk minētajām kļūdām izvairīties? Diemžēl mana pariedze ar parketa meistariem ir ļoti bēdīga.

    Jānis | 20. Jūl, 2010 | Reply

  2. Sveicināti! Grasos iegādāties šādu laku, vai tā ir laba, varat ieteikt? http://www.vivacolor.lv/products/lacquer-floor-akva-laka/

    Laka | 25. Sep, 2014 | Reply

Rakstīt komentāru