Par “melno grīdu” sagatavošanu (koka grīdas).

Iepriekš nedaudz apskatījām betona “melno grīdu” sagatavošanu, bet šoreiz pievērsīsimies tieši koka grīdu sagatavošanai un lāgošanai. Tāpat apskatīsim lāgu, jeb latu, montāžu, uzreiz gan gribam atzīmēt, ka neskatoties uz daudzām priekšrocībām pret betona grīdām, šādas grīdas izmaksas būs krietni augstākas. Toties pats darba process aizņems daudz mazāku laiku (100 m2 lielu platību var īzlīmeņot un ieklāt aptuveni 3.-5. dienās)

pb2304711

Koka dēļu vai plākšņu grīda.

Ja Jūs plānojat ierīkot jauno grīdu uz koka lāgām, no sākuma vajadzētu diez gan precīzi aprēķināt nepieciešamo grīdas augstumu, no tā arī būtu atkarīgi nepieciešamie lāgu izmēri. Uz lāgām ir iespējams ieklāt spundētos koka dēļus, vai arī veidot “melno grīdu” no finiera vai OSB (skaidu plāksnes). Ja ir paredzēts ieklāt dēļus, to biezumam vajadzētu būt vismaz 21mm (parasti tiek izmantoti vēl biezāki dēļi). Arī finiera vai OSB plākšņu biezumam būtu jābūt 21-22mm. Pieminēsim, ka parketa vai masīvkoka dēļu ieklāšanai labāk ir izmantot finieri, bet ieklājot “peldošos” grīdas segumus, labāk pielietot skaidu plāksni.

image892

Lāgu ieklāšanas secība ir diez gan vienkārša. Vispirms atrod telpas augstākos punktus, tad novieto pirmo lāgu gar vienu no telpas sienām, atstājot no sienas aptuveni 40mm lielu atstarpi. Nākamo lāgu ieklāj pēc 2000mm un nolīmeņo, tad ar vismaz 2.metrus garas un taisnas latas un līmeņrāža palīdzību pārbauda, vai 1. un 2. lāga ir ieklātas pēc līmeņa (vajadzības gadījumā izlīmeņo) un piefiksē pie pamatgrīdas ar skrūvēm. Tad starp šīm lāgām, ar attālumu 400 mm novieto un izlīmeņo vēl 4. lāgas. Nākamo lāgu ieklāj pēc 2000mm un tā turpina, līdz lāgas ir pilnībā izlīmeņotas pa visu telpu. Ja telpa nav liela, var vispirms novietot divas lāgas gar sienām un tad izlīmeņot vidējās, šāds darba process ir vēl vienkāršāks.

kniga20

Svarīgi, lai starp lāgām nebūtu lielākas atstarpes par 300-400 mm, tāpat ir jāpārbauda lāgu mitrums, tas nedrīkst būt lielāks par 7-9%. Kā jau minējām, lāgu izmēri ir atkarīgi no tā, cik liels ir nepieciešamais grīdas augstums, taču par optimālākajām tiek uzskatītas 25mm biezas un 80-100mm platas lāgas. Tāpat, lai sasniegtu augstu kvalitāti, ir ieteicams lietot dubulto lāgojumu (lāgas tiek ieklātas divās kārtās).

Lāgas pirms montāžas ir nepieciešams apstrādāt ar antiseptiskiem līdzekļiem, tāpat būtu vēlams, lai lāgas neskartos ar betona pamatni, tāpēc starp lāgām un pamatgrīdu izmanto ķīlīšus – ieteicams izmantot preskartonu un dažādu biezumu mitrumizturīgo finieri, bet nav ieteicams izmantot ķīlīšus no koka. Vietās, kur zem lāgām nav nepieciešmi ķīļi, būtu jāieklāj vismaz preskartons vai ruberoīds.

pb240474

Starp lāgām, kā siltinātāju parasti lieto keramzītu (svarīgi, lai arī keramzīta mitrums nav lielāks par 10%) ēku pirmajosocenka41 stāvos, vai minerālvati ēku augšējos stāvos. Uz lāgām nekādā gadījumā nedrīkst ieklāt plēvi, jo tā neļaus grīdai elpot un var veidot koka detaļu bojāšanos. Ieklājot uz lāgām finieri, vai OSB ir svarīgi, lai lokšņu savienojuma vietas būtu precīzi uz lāgām, starp finiera loksnēm ir jāatstāj 2-3mm lielas spraugas, bet starp finieri un telpu sienām-10mm.

Šādas grīdas galvenās priekšrocības ir iespēja “paslēpt” zem grīdas komunikācijas(elektrības vadi, apkures un santehnikas caurules utt.), koka grīda ir daudz siltāka par betona, mazāka slodze uz ēkas nesošajām konstrukcijām.

Šobrīd Eiropā plaši tiek pielietotas regulējamo lāgu sistēmas, arī Latvijā ir firmas, kas piedāvā šādas grīdas, taču to izmaksas ir ļoti augstas. Tāpat arī lāgu stiprināšanas metodes ir dažādas, mēs esam saskārušies ar grīdām, kur lāgas ir bijušas montētas un līmeņotas ar metāla leņķīšu palīdzību (ja pamatne ir pietiekami taisna, šī noteikti nav sliktākā metode), tāpat vēl nesen ļoti izplatīta bija metode lāgas līmeņot ar smilšu palīdzību, bet siltināt grīdu ar izdedžiem vai skaidām.

www.gridasmeistars.lv

 

Komentēts: 8-reiz

 1. Labdien,
  sakiet, lūdzu, cik izmaksātu – melnās grīdas sagatovošana un jauna masīvkoka grīdas ieklāšana, māja atrodas Lēdurgā? Paldies

  Gunita | 8. Sep, 2009 | Reply

 2. Labdien, gan melnās grīdas sagatavošana, gan masīvkoka ieklāšana ir diezgan individuāls darbs, kur cenas ļoti svārstās atkarībā no ļoti daudziem faktoriem- kāda grīda ir šobrīd, kādu “melno grīdu” vajadzētu izveidot, kādu masīvkoku Jūs vēlaties ieklāt? Ja Jums nav iespējas sazināties ar mums, vai apmeklēt mūsu salonu, tad vajadzētu vismaz plašāku informāciju atsūtīt mums uz e-pastu gridasmeistars@inbox.lv un mēs pacenstos izveidot aptuvenu tāmi.

  Grīdasmeistars | 10. Sep, 2009 | Reply

 3. labdien es gribu uzzinat vai drikst klat gridu ja nau izbetonets,gridas materiali ir domati likt lagas un virsu klat osb.

  andris | 24. Nov, 2010 | Reply

 4. Labdien!
  Gribu jautāt kādas man varētu būt darba izmaksas uz gatavas koka pamatnes izlīmeņot lāgas, nosiltināt un uzlāt OSB segumu. Telpa 50M2.

  Uldis | 1. Jūl, 2013 | Reply

 5. Sveiki.
  Situācija sekojoša: 1 stāvs, apakšā auksts un caurvējam pakļauts pagrabs, kas aukstās ziemās mēdz pat izsalt. Starpklājums (starp pagrabu un dzīvojamo telpu)ir velvju veida likts ķieģelis vienā kārtā. Pati telpa ir ar augstu mitruma līmeni – tagad pirms darbu sākšanas mitrums svārstās no 70-90 procentiem.
  Kā izolācija ir paredzēts 50-70 mm keramzīts + 50 mm minerālvate virspusē.
  Gribu ieklāt oša dēļu grīdu (līme + skrūves).
  Jautājums ir – vai tiešām nedrīkst likt nekāda veida vēja barjeru (plēvi)? Un ja tomēr drīkst tad kādu un kā to uzstādīt uz lāgām? Uz lāgām, kā melno grīdu, ir paredzēts skrūvēt 21mm saplāksni.

  Andrejs | 31. Okt, 2013 | Reply

 6. Sveiki!

  Man aukstajā verandā ir izpuvusi grīda no mirtuma, jo māja atrodas vietā, kur ilgstoši mēdz būt augsti gruntsūdeņi. Zem grīdas ir smiltis un virs tiem ir plāna izdedžu kārta.
  Man ir doma visus dēļus apstrādāt ar lineļļu, uz smiltīm ieklāt ruberoīdu, tad salikt atbalstam ķieģeļus un uz tiem likt jau lāgas. atstāt starpā ap 15 cm, lai zem dēļu grīdas un ruberoīdu būtu gaisa sprauga, kas nodrošinātu gaisa apmaiņu uz ventilācijas spraugu, kas iebūvēta 2 m2 lielā atklātā pagrabiņā zem grīdas. Zinu, ka nekas nav mūžigs, bet varbūt tas ir variants, lai savam mūžam pietiktu? Vai tas varētu pasargāt no mitruma grīdu, jeb jārīkojas kā savādāk?

  Māris

  Māris | 3. Dec, 2015 | Reply

 7. kāds būtu grīdas pīrāgs vannas istabas telpai????

  haralds | 4. Jan, 2016 | Reply

 8. Kas jāliek pirmais- melnā grīda vai sienas profils un reģipsi?
  Vai uz betona grīdas uz lāgām var likt osb plāksnes

  Normunds | 17. Apr, 2016 | Reply

Rakstīt komentāru