Ko saka speciālists.

Kad celtniecības vai remontdarbi tuvojas noslēgumam, ar vien aktuālāks kļūst jautājums par grīdas materiālu izvēli, taču no plašā piedāvājuma bieži vien var apjukt, tāpēc ir vērts ieklausīties ko saka speciālisti, pirms izdarīt pirkumu. Piedāvājam Jums dažus svarīgākos un biežāk uzdotos jautājumus, kas, iespējams, arī Jums palīdzēs izdarīt izvēli.

mp1

Ienākot grīdas segumu salonā mēs redzam no kreisās puses trīsslāņu parketu, bet no labās-laminātu, no pirmā acu uzmetiena šie materiāli nemaz tik ļoti neatšķiras, ja nu vienīgi ar cenu…

Nu tā gan gluži nav, atšķirība starp šiem materiāliem ir milzīga un tos nevajadzētu pielīdzināt vienu otram, tāpat kā pp11nevar salīdzināt piena pulveri ar īsto pienu. Lamināts – tas ir mākslīgi radīts produkts, kurš sastāv no pārstrādātām koka skaidām un papīra kārtām, savukārt trīsslāņu parkets ir no dabīga koka ražots produkts.

Un ar ko tad dabīgs koks būtu labāks?

Mēs varētu diez gan ilgi stāstīt par koka labajām īpašībām, nu piemēram, koks elpo, tādā veidā regulējot mikroklimatu Jūsu mājoklī. Koks uzņem sevī lieko mitrumu no gaisa un atgriež to telpai tad, kad gaiss kļūst pārāk sauss. Bez tam koks jonizē gaisu, bet neelektrizējas un nepievelk putekļus, tas ir īpaši svarīgi alerģiskiem cilvēkiem. Tāpat koka grīda garantē telpas termisku izolāciju, kā rezultātā Jūs iegūsiet siltu un klusu grīdu, kura apsorbēs skaņu.

 Nu labi, bet ar ko tad atšķiras trīsslāņu parkets no parastas koka grīdas?

Trīsslāņu parketam piemīt liela izturība pret deformāciju, šī parketa veida speciālā uzbūve ļauj noritēt koka dabīgajiem procesiem (piebriešana un sarukšana atkarībā no mitruma svārstībām) nepamanāmi, neveidojot spraugas starp dēļiem, kas ir tik raksturīgi masīvajam parketam un dēļiem. Pateicoties šiem aspektiem un trīsslāņu parketa optimālajam biezumam, šo grīdas seguma veidu ir iespējams ieklāt pat uz apsildāmās grīdas. Tāpat par priekšrocību var uzskatīt ātro un salīdzinoši tīro ieklāšanu, jo trīsslāņu parketa dēļi tiek lakoti jau rūpnieciski un nav nepieciešams  to darīt mājās. Tāpat uzreiz pēc trīsslāņu parketa montāžas grīdu var sākt izmantot, tādā veidā iegūstot jaunu parketa grīdu vienas dienas laikā.

 Nu labi, pieņemsim, ka mēs izvēlamies trīsslāņu parketu, kam būtu jāpievērš lielāka uzmanība, koka sugai vai virsējās kārtas pārklājumam?

pp2 Abi faktori ir diez gan svarīgi. No koka sugas ir atkarīgs ne tikai grīdas estētiskais izskats, bet arī tās izturība. Katrai koka sugai ir atšķirīgi tehniskie parametri, bet grīdai īpaši svarīga ir izturība pret iespiedumiem, ka arī temperatūras un mitruma svārstībām telpā. Tāpēc uzmanība ir jāpievērš arī telpas raksturojumam, intensīvi lietojamās telpās, piemēram, viesistabās ir ieteicams izmantot cieto koka sugu trīsslāņu parketu, tādu kā Ozols vai Osis. Koku sugas ar zemākiem cietības rādītājiem, tādas kā Kļava vai Bērzs labi kalpos guļamistabā vai bērnistabā, jo šīm koka sugām arī piemīt īpaši augsta gaisa jonizācijas spēja. Bet vietās, kur ir paredzēta ļoti liela staigāšana, tādās kā koridori vai trepju laukumi, būtu vērts iegādāties parketu no īpaši izturīgiem eksotiskajiem koku veidiem, tādiem, kā Jatoba vai Merbau.

 Bet kādas funkcijas tad pilda grīdas laka?

Laka nepadara grīdu cietāku, bet gan pasargā to no nodiluma un netīrumiem. Mūsdienu lakas, kuras tiek izmantotas trīsslāņu parketa ražošanā ir diez gan izturīgas, ekoloģiski nekaitīgas un arī noturīgas pret tādiem mehāniskiem bojājumiem kā plaisāšana, gadījumā, ja, piemēram, uz grīdas tiek nomests kāds smags priekšmets.

Tad kādu trīsslāņu parketa pārklājuma veidu labāk izvēlēties-lakotu vai eļļotu? 

Nu šeit gan viennozīmīgi atbildēt nevarēs. Galvenā eļļas atšķirība ir tā, ka eļļa iesūcas koka struktūrā, aizsargājot to pp3pret skrāpējumiem un nodilumu, vienlaicīgi izceļot koka struktūras skaistumu. Uz eļļotas grīdas būs mazāk pamanāmi nelieli mehāniski bojājumi, kuri neizbēgami parādīsies grīdas ekspluatācijas laikā. Tāpat eļļotai grīdai ir vieglāk veikt nelielus remonta darbus ar speciāliem atjaunošanas līdzekļiem. Taču šādai grīdai ir arī daudz rūpīgāk jāseko līdzi, jo, piemēram, izliets sarkanvīns var iesūkties grīdā un atstāt nenotīrāmu traipu. Ja runājam par laku, tad parasti trīsslāņu parkets tiek pārklāts ar 7 lakas kārtām un apstrādāts ar UV stariem, kas kalpo par ļoti labu aizsardzību pret nodilumu un skrāpējumiem.

Labi, ja mēs esam izvēlējušies un iegādājušies trīsslāņu parketa veidu, atliek tikai tā ieklāšana, kas šeit būtu jāzin, ar ko jāsāk un vai to var izdarīt pašu spēkiem?

Labāk jau protams ir uzticēt ieklāšanu profesionāļiem. Taču pati trīsslāņu parketa ieklāšana sākas ar apakšklāja ieklāšanu, mēs ieteiktu izvēlēties korķi vai gofrēto kartonu. Tad, izmantojot distancerus, ieklāt pirmo līniju savienojot trīsslāņu parketa īsās malas. Rindas pēdējo dēli piezāģējam pēc vajadzīgā izmēra, bet pāri paliekošo dēļa daļu izmantojam kā nākamās rindas sākumu. Te gan ir svarīgi atcerēties, ka starp trīsslāņu parketa īsajiem savienojumiem ir jābūr vismaz 40 cm atstarpei. Tāpat starp grīdu un sienu ir jāatstāj vismaz 10 mm sprauga. Parketa pēdējo līniju piezāģējam (neaizmirstot par 10mm atstarpi starp sienu) un grīda ir gatava, atliek tikai kājlīstu montāža. Vēl, pirms grīdas ekspluatācijas uzsākšanas to būtu ieteicams apstrādāt ar speciālu vasku, kas neapšaubāmi dos grīdai papildus aizsardzību un padarīs tās kopšanu vieglāku.

pp4Uz apsildāmās grīdas ieklāšana tiek veikta tādā pašā veidā?

Ne gluži, gadījumos, kad trīsslāņu parketa montāža ir paredzēta uz apsildāmās grīdas, mēs ieteiktu parketa līmēšanu pie pamatnes. Tāpat būtu jāpievērš uzmanība koka sugas izvēlei, mēs uz apsildāmām grīdām ieteiktu izmantot koka sugas ar zemu izžūšanas un sakalšanas koeficientu, bet ar garu higroskopiskā līdzsvara sasniegšanas periodu. Šādas īpašības piemīt eksotisko koku sugām, tādām kā- Merbau, Iroko, Jatoba, bet no eiropas koksnēm Ozolam un Akācijai. Veicot trīsslāņu parketa ieklāšanu uz apsildāmām grīdām mēs īpaši ieteiktu konsultēties ar speciālistiem.

 

Liels paldies, atbildes uz svarīgākajiem jautājumiem mēs būsim saņēmuši!

 

 

www.Gridasmeistars.lv

 

Komentēts: 2-reiz

  1. Sweiki!!
    Jautaajums sekojoshs,ir veca kraasota priedes deelju griida,meerkjis ieguut baltu elljotu griidu. taatad, saaku ar sliipeeshanu, peec tam spakteleeju spraugas un peec nozhuushanas atkal sliipeeju.Shpakteli iegaadaajos depo, speciaali koka griidaam, peec depo paaardeveeju staasta, paarejot spaktelei un griidai ar nostalgia saarmu, pabalinaasies gan spakteleejums, gan pati griida, taa arii daru, saarmoju griidu. Griida nozhuust, kluust baltraiba ar kaartinju.Njemu nostalgia balto ellju un saaku elljot pa virsu, klaajot pamanu, ka spakteleejamaas vietas manaami iekraasojas daudz tumshaakaa toniii, arii plekjainais saarms ljoti labi pamanaams caur ellju,labi, nenjemu to veeraa, domaaju, ka tas viss pazudiis pie elljas nozhuushanas. Naakamaa dienaa, griidasc aina nozheelojama, balta plekjaina, nevienmeeriiga kaarta paar deeljiem, pakasot ar nagu, saprotu, ka ellja nekur nav iesuukusies, bet sastaajusies virspusee virs diivainaas saarma kaartas. Nu tad taa, ko juus man ieteiktu, atkal visu sliipeet nost un saakt no gala,mtiaki jau ar citas firmas produktiem???? ps. saprotot, ka kaut kas nav taa, pamaniiju, ka uz saqarma bundzhaam deriiguma terminjsh liidz 2008.g., pirku paaris dienas atpakalj depo, varbuut tas iemesls??

    ivanda | 10. Mar, 2010 | Reply

  2. Labdien, vispirms jau no Jūsu jautājuma tā arī nesapratām, kas tas par sārmu kuru izmantojāt ( uz kādas bāzes tas ražots un kā sauc ražotāju firmu) ? Ja runājam par špakteli, ietonēt to ar sārmu nekad neizdosies, špaktele savu toni nemainīs, bet koks iegūst baltu nokrāsu pēc tā,ka sārma iesūcas koka struktūrā. Mēs gan šados gadījumos parasti izmantojam tonētās eļļas. Galvenais princips, lai šī eļļa ( vai Jūsu gadījumā sārms) iesūcas kokā uzreiz, nevis veido kārtiņu. No visas aprakstītās situācijas mums liekas, ka tomēr nāksies grīdu vēlreiz pārslīēt un apstrādāt no jauna, tikai šoreiz gan mēs ieteiktu vispirms kārtīgāk pakonsultēties pie speciālistiem, lai gan šāda veida darbi nav tie piemērotākie,kurus veikt pašu spēkiem 🙂
    Par derīguma termiņu- uz dažiem izstrādājumiem (eļļām, lakām) tiek norādīts ražošanas termiņš un laiks, cik ilgi šis produkts ir derģs ( parasti daži gadi). Taču lakas un eļļas ir tāda veida produkti, kuri parasti nebojājas, taču, piemēram, ja laka ir uz ūdens bāzes un netīšām tiek sasaldēta, tā jau ir uzskatāma par sabojātu neatkarīgi no derīguma termiņa. Taču šādu niansi parasti var pamanīt, atverot iepakojumu.

    Grīdasmeistars | 10. Mar, 2010 | Reply

Rakstīt komentāru