Osis

Tā kā raksts par ozolu izraisīja negaidītu interesi, tad www.gridasmeistars.lv nolēma šo tēmu nedaudz paturpināt un kā nākamo koku apskatīsim osi.
OSIS (FRAXINUS EXCELSIOR)
Osis pasaulē ir ļoti izplatīts un pielietots koks, nokrāsa gaiši pelēka, cietība tikai nedaudz mazāka par ozolu, tātad arī ļoti izturīgs materiāls. Pielietojums ļoti plašs, tajā skaitā arī mēbeļu un grīdas ražošana.

foto111.jpg


Eiropas osis(Fraxinus excelsior) ir garš lapu koks, kas sastopams lielākajā daļā Eiropas, izņemot Skandināvijas ziemeļus, osis spēj augt dažāda veida augsnēs, bet visbiežāk ir sastopams uz kaļķa pamatnes augsnes.Tas ir lapu koks, kas spēj sasniegt garumu no 20 līdz 35 metriem un ir viegli atšķirams no citām ošu sugām, jo tam ir melni pumpuri, atšķirībā no lielākās daļas ošu sugu, kurām ir brūni pumpuri. Lapas ir 20 līdz 35 cm garas, plūksnotas ar 9 līdz 13 lapām uz viena lapu sadalījuma. Eiropas oša lapas pavasarī parasti izplaukst pēdējās un rudenī pirmās nokrīt, ja tām uzbrūk negaidīts sals vai salna. Pārsteidzoši, bet koks, kas ir vīriešu dzimtes, vienā gadā spēj radīt sieviešu dzimtes koka lapas, savukārt sieviešu dzimtes koks spēj radīt vīriešu dzimtas koka lapas.Osi kā barības avotu izmanto daudzi tauriņu dzimtas pārstāvji.

IZMANTOŠANA
Eiropas oša elastīgums un ātrās augšanas spējas ir padarījušas to par ļoti populāru materiālu kokapstrādes nozarē un daudzās citās jomās, kur nepieciešams izturīgs un kvalitatīvs kokmateriāls. Iespējams, ka osis ir viens no visplašāk izmantotajiem kokmateriāliem, bet pirms otrā pasaules kara pat tika izveidotas desmit gadu cikla jaunaudzes, lai kokmateriālu izmantotu būvniecībā, galdniecībā un kā kurināmo.
Koka krāsas spektrs plašs, no dzeltenīgi balta līdz gaiši brūnam, bet koka pats vidus var būt tumši brūnā krāsā. Osis ir stiprs un ciets koks pēc savas struktūras ar raupjām un atklātām šķiedrām, atšķirībā no ozola tam trūkst dabīgā spēja pretoties trūdēšanai. Tā augstās elastības, triecienizturības un izturības pret šķelšanos dēļ, osis ir ļoti populārs kokmateriāls šaujamo loku, koka instrumentu, sevišķi āmuru un cirvju kātu, tenisa rakešu un kiju izgatavošanā. Osis ir ļoti vērtīgs kurināmais materiāls, jo tas labi deg pat būdams zaļš, osis tiek izmantots arī kā dzīvžogs, kas jo īpaši ir izplatīts Lielbritānijā. Gaišā krāsa un pievilcīgā šķiedras faktūra ir padarījusi osi par ļoti populāru mēbeļu izgatavošanas materiālu, no tā izgatavo krēslus, galdus, durvis un citus arhitektūras un interjera elementus, kā arī masīvkoka un parketa grīdas.

foto333.jpg

KULTŪRA
Norvēģu mitoloģijā Osis ir ticis apzīmēts kā pasaules koks Yggdrasil un pirmais vīrietis uz zemes vārdā Ask ir radies no oša, bet pirmā sieviete no Gobas. Citur Eiropā uzskatīja, ka oša lapas vai tā zars spēj atvairīt čūskas. Īru folklorā atrodams apgalvojums, ka oša ēna spēj sagandēt labību, bet Češīras apgabalā uzskata, ka osis spēj dziedēt kārpas un rahītu. Osis sastopams arī Grieķu mitoloģijā, kur tā zari tikuši izmantoti kā nimfas.

www.Gridasmeistars.lv

Rakstīt komentāru