Ozols

Vispirms jau gribētos apsveikt visus www.gridasmeistars.lv apmeklētājus ar pagājušajiem Līgo svētkiem un Jāņiem. Par vienu no šo svētku simboliem tiek uzskatīts ozolkoka vainags. Ozols laikam jau ir viens no vispopulārākajiem kokiem, kurš tiek plaši izmantots gan parketa, gan mēbeļu un durvju ražošanā. Arī mēs uzskatām, ka vispiemērotākie koki parketa ražošanai ir ozols un osis. Šoreiz gan necentīsimies kādu pārliecināt izvēlēties tieši ozola parketu, bet gan vienkārši apskatīsim šo koku nedaudz tuvāk.Ozols (Quercus robur)
Sastopams visos pasaules reģionos, sākot no Āzijas līdz pat Amerikai. Nokrāsa no zaļganbrūna līdz dzeltenīgi brūnam, viens no izturīgākajiem kokmateriāliem, kas plaši tiek izmantots dažādu produktu izgatavošanā, ieskaitot grīdas dēļus, parketu, durvju, logu un mēbeļu ražošanu.
Ozols ir dižskābāržu dzimtas ciet koks. Ozola blīvums ir aptuveni 0.75 g/kv.cm, tas ir ļoti spēcīgs un ciets materiāls, kā arī ļoti izturīgs pret insektiem un sēnīti, pateicoties augstajam tanīna saturam. Tam ir ļoti pievilcīga šķiedras faktūra, kas padara ozolu tik populāru un pieprasītu. Plati ozola dēļi tika novērtēti jau viduslaikos, kur tie tika izmantoti interjerā kā apdares materiāli, mēbeļu ražošanā un kā grīdas materiāli. Līdz 19.gadsimtam ozols tika izmantots kuģu būvniecībā un bija galvenais koka ēku celtniecības materiāls. Mūsdienās ozolu izmanto pārsvarā mēbeļu ražošanā, kā arī grīdas dēļu un parketa ražošanā. Ozola mucās tiek uzglabāti tādi dzērieni kā sarkanvīns, brendijs un viskijs, bet mucas šiem mērķiem tiek gatavotas tikai no Eiropas un Amerikas ozoliem. Ozola skaidas tiek izmantotas zivju, gaļas, siera un citu pārtikas produktu kūpināšanā, bet ozola miza tiek izmantota vīna pudeļu korķu ražošanā.

Amerikas sarkanais ozols ir viens no populārākajiem kokmateriāliem tieši no ozolu sugas, bet tas ir izplatīts galvenokārt Amerikā. Pie mums populārākais ir un paliek baltais ozols, kas aug arī Latvijā. Gan Amerikas sarkanais, gan baltais ozols Eiropā ir iekļauts eksotisko koku sugu sarakstā. Baltā ozola miza tiek izmantota arī medicīnā, ozola miza ir bagāta ar tanīnu un tā tiek izmantota arī ādas izstrādājumu izgatavošanā, bet ozolu zīles tiek izmantotas miltu un īpašas kafijas pagatavošanā.
Japānas ozols tiek izmantots profesionālo bungu ražošanā, piemēram, Yamaha Drums. Spēcīgā un stiprā materiāla virsma dod bungām spilgtāku un skaļāku toni salīdzinājumā ar bungām, kas izgatavotas no kļavas vai bērza.

Kultūra
Ozols ir spēka un izturības simbols un ir izvēlēts par Anglijas, Igaunijas, Francijas, Vācijas un Savienoto Valstu nacionālo koku. Ķeltu mitoloģijā ozols ir durvis, kas ved uz citu pasauli vai vietu, kur notiek pasauļu savstarpējās saiknes veidošanās. Toru ozols bija ģermāņu Chatti cilts svētais koks, tā iznīcināšana iezīmēja kristietības ienākšanu šo pagānu kultūrā, kuru veicināja franki. Bet klasiskajā mitoloģijā ozols bija Zeva simbols un viņa svētais koks. Arī Latviešiem ir ļoti daudz mītu un ticējumu kas saistās ar ozolu.
www.Gridasmeistars.lv

Rakstīt komentāru