Parketa selektējumi.

Laikam jau tieši koka grīdas ir tās, kuru segmentos šobrīd valda vislielākais sajukums. Ikdienas darbā, runājot ar klientiem, mums dažreiz paiet diez gan ilgs laiks, kamēr tiek noskaidrots, tieši par kādu materiālu iet runa. Ar vārdu PARKETS bieži tiek apzīmēts gan masīvkoka dēlīšu parkets, gan trīsslāņu parkets, gan nereti lamināts. Bet vēl lielāks sajukums valda runājot par koka selektējumiem un kvalitātes šķirojumiem.

kvinta


Uzreiz pieminēsim, ka Latvijā diemžēl nav vienota standarta, kā būtu jāiedala koka šķirojums vai selektējums. Tāpēc katrs ražotājs var savas preces kvalitātes aprakstus veidot pats, kā rezultātā ļoti bieži ir sastopama situācija, kad šķietami vienāda dēlīša cena var atšķirties pat uz pusi.
Tālāk sekojošajai informācijai ir tikai un vienīgi informatīva nozīme- balstoties uz mūsu pieredzi un apkopojot lielāko ražotāju aprakstus, mēs izveidojām sekojošu ieskatu parketa kvalitātes parametros:

Pieļaujamās izmēru atšķirības attiecībā pret norādītajām uz iepakojuma var būt:

Garums: +/- 0.2mm                                                                                                                         1.-Rustiks
Platums: +/- 0.2mm                                                                                                                     2.-Tangenciāls
Biezums: +/- 0.1mm                                                                                                                         3.-Radiāls
Pieļaujamās mitruma svārstības:+/-2%
Iegādājoties parketu, dēlīšu koksnes mitrumam būtu jābūt 8%
Katram ražotājam augstākās šķiras nosaukums atšķiras (Premium, Exclusive utt), tāpat arī atšķiras dēlīšu šķirošana. Mūsuprāt, visprecīzākais ir sadalījums pēc zāģēšanas- Radial un Tangencial.
Radial – Atlasīti dēlīši pēc radiāla zāģējuma. Parkets uz grīdas veido skaistu, garenu līniju zīmējumu, vienmērīga tekstūra un krāsa. Zariņi, toņu atšķirība, aplieva un mehāniski bojājumi nav pieļaujami.
Tangenciāl – Atlasīti dēlīši pēc tangensiālā zāģējuma. Parkets uz grīdas veido pusapļa (viļņveida) formas zīmējumu. Zariņi, toņu atšķirība, aplieva un mehāniski bojājumi nav pieļaujami.
Select – Šis būs sajaukums no radiālā(70%) un tangensiālā(30%) zāģējuma. Zariņi, toņu atšķirība, aplieva un mehāniski bojājumi nav pieļaujami.
Natur – Šis ir viens no vispopulārākajiem selektējumiem un tāpēc arī viens no visatšķirīgākajiem. Ir paļaujami nelieli, nedzīvi zariņi (līdz 3mm), kā arī parketa dēlīši ar aplievu (tādiem gan nevajadzētu būt vairāk par 10%).
Rustic – Diezgan raibi dēlīši. Ir pieļaujamas plaisas (līdz 5mm garumā) un zariņi (līdz 5mm). Aplievas daudzumam nevajadzētu pārsniegt 20%.

radial tangencial natural rustikal

Radiāls                  Tangenciāls                      Naturāls                 Rustiks

Zemākie selektējumi (Robust, Country, Multicolor u.c.) būtu attiecināmi pie teiciena – Trešā šķira arī nav brāķis, jo tajās parasti ir pieļaujami jebkura veida zari, plaisas un mehāniski bojājumi.
Mēs jebkurā gadījumā neieteiktu izvēlēties parketu pēc augstāk minētajiem standartiem, bet gan pirms tā iegādes noskaidrot ko tieši Jūsu izvēlētais ražotājs ir apzīmējis ar to vai citu nosaukumu. Tāpat, iegādājoties parketu, būtu jāņem vērā to, ka koks jebkurā gadījumā ir dabīgs materiāls, tātad pakļauts rukšanas un briešanas procesam ( atkarībā no mitruma un temperatūras ietekmes), bet dažāda zāģējuma dēlīši uz šiem procesiem var reaģēt dažādi.

www.Gridasmeistars.lv

Komentēts: 3-reiz

 1. Vai varētu sniegt sīkāku informāciju par selekt parketu,būtiskākās nianses.

  armands dauksts | 9. Jūn, 2009 | Reply

 2. Labdien!
  Šobrīd, pateicoties ekonomiskajai krīzei un citiem apstākļiem, parketa ražotāji praktiski ir atteikušies no “Select” parketa šķirojuma. Taču, kā jau rakstā ir minēts, “Select” ir atlasīts parkets bez zariem un aplievas (70 % radiālais zāģējums un 30 % tangensiālais).

  Grīdasmeistars | 23. Jūn, 2009 | Reply

 3. Labdien.
  Starpstāvu Koka pārsegums. Jaunbūve. Siltā (slapjā) grīda.
  Kāds ir optimālais produkts trīsslāņu parketam?
  Kāds labākais apakšklājs – siltumizolācija + skaņas izolācija?

  Kaspars | 27. Jūl, 2009 | Reply

Rakstīt komentāru