Kā pareizi izvēlēties trīsslāņu parketu, 2. daļa

Izvēloties trīsslāņu parketu, parasti vislielākā uzmanība tiek pievērsta tieši virsējās (redzamās) kārtas koka sugai, bet patiesībā grīdas kvalitāti daudz vairāk nosaka vidējās kārtas savienojums vai virsējās kārtas apstrāde. Trīsslāņu parketa uzbūve ir vienāda visiem ražotājiem, taču būtiski atšķiras paša trīsslāņu parketa biezums, tas svārstās no 13mm līdz 23mm.


Trīsslāņu parketa uzbūve.
Lai gan pats nosaukums liecina, ka trīsslaņu parkets sastāv no trim kārtām, patiesībā jau tās ir vismaz četras un atsevišķos gadījumos pat piecas, tad nu pacentīsimies apskatīt katru no šīm kārtām.

1. Lakas vai eļļas pārklājums.
Trīsslaņu parkets ar eļļas pārklājumu- eļļa tiek rūpnieciski uzklāta, vismaz divās kārtas, liekā eļļa notīrās. Dažādi ražotāji izmanto dažādas eļļas, piemēram, „Boen” ražošanas procesā lieto „Bio Ultra” eļļu, pēc apstrādes ieeļļotie dēļi tiek rūdīti ar ultravioletajām lampām. Tas padara eļļas pārklājumu īpaši noturīgu, jo šāda apstrāde ir iespējama tikai rūpnieciski. Trīsslāņu parkets ar lakas pārklājumu- parkets tiek pārklāts ar dažādām lakām, vispirms tiek uzklāta grunts laka, kas dziļi iesūcas koka porās, tad tiek uzklātas vairākas pamatlakas kārtas un visbeidzot īpaša laka, kas aizsargā pret mikroskrāpējumiem. Parasti, rūpnieciski tiek uzklātas vismaz piecas lakas kārtas. Iegādājoties trīsslāņu parketu ir svarīgi zināt ar tieši ar kādu laku vai eļļu tas ir apstrādāts, jo katrs ražotājs izmanto citus materiālus, bet šī informācija var noderēt tad, kad būs nepieciešams veikt kādu grīdas remontu.
2. Cēlkoka kārta.
Parasti ir sastopami trīs veidu trīsslāņu parketa raksti- 1.strip ( vienjoslu, jeb raksts dēlī), tas nozīmē, ka cēlkoka kārta būs no viena vesala dēļa. 2.strip (divjoslu), cēlkoka kārta būs no vairākiem vienāda vai dažāda izmēra dēlīšiem divās rindās. 3.strip (trīsjoslu, jeb klasiskais raksts parketā), cēlkoka kārta būs no vienāda izmēra dēlīšiem trijās rindās. Tieši otrā kārta galvenokārt sastāda trīsslāņu parketa cenu, vesals delis vienmēr būs dārgāks par vairākiem maziem dēlīšiem, eksotiskie koki būs krietni dārgāki par parasto osi, bet ozols bez zariņiem maksās dārgāk, nekā tāds pats ar zariem. Taču svarīgākais ir cēlkoka kārtas biezums, šo informāciju parasti pārdevēji pircējam atklāj nelabprāt, bet jo plānāka ir cēlkoka kārta jo vairāk tā ir pakļauta nodilumam un deformācijas iespējām. Kā jau iepriekš minējām, cēlkoka kārtas biezums svārstās no 3mm līdz 6 mm. Tieši vizuālajām atšķirībām un dažādām rakstu iespējām mēs īpaši pievērsīsimies kādā no nākamajiem rakstiem.
3. Pamatkārta.
Šīs kārtas biezums ir aptuveni 10mm un tajā ir arī iestrādāts trīsslāņu parketa savienojumu elements ( vai nu spundes, vai nu „klik”). Labākie ražotāji šai kārtai izmanto tikai skuju koku dēlīšus, sazāģētus vienādi pa šķiedrai (tangensiāli vai radiāli) un bez zariem. Te nu būtu jaatceras, ka dažādi sazāģēts koks arī dažādi reaģē uz rukšanas procesu, kas krietni palielina iespējamo parketa deformāciju. Starp pamatkārtas dēlīšiem ir nelielas atstarpes, kas mazina koka spriegumu un mitruma vai citas ietekmes rezultātā pasargā cēlkoka kārtu no deformācijas. Runājot par pašu savienojumu sistēmu – šobrīd ir zināmas divas-līmējamās, ar spundēm un „klik” jeb bez līmes savienojumi. Liela daļa ražotāju no līmējamajiem savienojumiem ir atteikusies, lai gan ekspluatācijā tie ir izrādījušies daudz noturīgāki un labāki. Piemēram, „klik” savienojumam diezgan izplatīts defekts ir grīdas „čīkstēšana”, kas līmējamajiem savienojumiem nav novērota. Tomēr tas ir būtiski tikai izmantojot „peldošo” ieklāšanas metodi.

4.Finiera kārta.
Šis kārtas biezums parasti ir ap 2mm un tās funkcija galvenokārt ir saturēt kopā pamatkārtu. Parasti tiek izmantots finieris no lapu kokiem un viena gabala, taču daži no ražotājiem izmanto finieri no divām loksnēm, tā ir priekšrocība, ja trīsslāņu parkets tiek līmēts pie pamatnes.
5.Izolācijas kārta.
Tādi trīsslāņu parketa ražotāji kā Vācu kompānija „Haro” piedāvā iegādāties savu produkciju ar jau rūpnieciski iestrādātu apakšklāju (Silent Pro). Apakšklājs ir nepieciešams veicot ieklāšanu ar „peldošo” metodi un rūpnieciski iestrādāts apakšklājs neapšaubāmi būs daudz kvalitatīvāks par atsevišķi nopirktu materiālu rullī.

Šis ir tikai neliels ieskats trisslāņu parketa uzbūvē un ražošanas īpatnībās, ja Jums rodas jautājumi, droši uzdodiet tos Gridasmeistaram!
www.gridasmeistars.lv

Rakstīt komentāru