Kā pareizi izvēlēties trīsslāņu parketu, 1. daļa

Savā darba praksē mēs bieži sastopamies ar jautājumu- kāpēc trīsslāņu parkets dažreiz kalpo ilgus gadus un saglabā jauna materiāla izskatu, bet dažreiz jau pēc neilga laika izskatās „nonēsāts” un prasās pēc restaurācijas?
Tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem – pareizas kopšanas, pareizas ieklāšanas, virsējās kārtas koka sugas, virsējās kārtas apstrādes un pareizas materiāla izvēles. Tad nu pacentīsimies īsi apskatīt visus aspektus, īpašu uzsvaru liekot uz pareizu materiālu izvēli.


Trīsslāņu parketa izturība.
Ja Jūs vēlēsieties iegādāties trīsslāņu parketu kādā no būvmateriālu veikaliem vai saloniem un jautāsiet pārdevējam-kurš no šiem materiāliem ir izturīgāks, visticamāk saņemsiet atbildi, ka kokam, atšķirībā no lamināta, nav nodiluma izturības klasifikācijas. Tā ir taisnība, taču tikai daļēji – lielākā daļa ražotāju veido dažādas produktu grupas, kuras ir paredzētas dažādām noslogojuma pakāpēm. Galvenā atšķirība būs virsējā slāņa biezumā (tas svārstās no 3mm līdz 6mm) un virsmas apstrādē. Bet nu par visu pēc kārtas:
1. īpašības klase – normāla.
Parasti par zemas noslodzes telpām tiek uzskatītas guļamistabas un viesistabas dzīvojamajā sektorā. Koridors un virtuve neattiecas uz šo kategoriju, zema noslodze nozīmē, ka šīs telpas grīdas tiek lietotas nosacīti reti. Šādās telpās derēs jebkurš no ieklāšanas veidiem – „peldošais” vai pielīmējot pie pamatnes. Tāpat derēs jebkura virsējās kārtas apstrāde – gan lakots, gan eļļots. Arī nekādi īpaši kopšanas nosacījumi šādās telpās nebūs nepieciešami, parketu var tīrīt ar mitru lupatiņu vai putekļu sūcēju, svarīgi, lai ikdienas kopšanas līdzeklis būtu neitrāls, nesaturētu vielas, kas varētu atšķaidīt laku vai eļļu, tādejādi padarot virskārtu mīkstāku un neizturīgu. Speciālu vaskošanu šādās telpās vajadzētu veikt 1-2 reizes gadā.
2. īpašības klase – vidēja.
Par vidējas noslodzes telpām uzskata tās kur grīda tiek aktīvi izmantota un ir tikai daļēji aizsargāta pret smiltīm un mitrumu – virtuve, koridors, ofiss un nelieli veikaliņi. Jāatzīmē, ka labi izplānotā ēkā vienmēr būs gaitenis vai koridors, kur ieejot apavi atbrīvosies no smiltīm un netīrumiem. Ja parkets būs ieklāts visās telpās – no dzīvojamās istabas līdz virtuvei, tad tieši pēdējā būs pakļauta vislielākajam nodilumam, jo piemēram, nelielais grīdas laukums pie plīts vai izlietnes tiks noslogots krietni vairāk, kā tāds pats grīdas laukums guļamistabā. Koka grīda ofisā radīs mājīgu un patīkamu atmosfēru, taču ofisam ir nepieciešams pēc iespējas klusāks grīdas segums, bet „peldošā” ieklāšana savienojumā ar apavu papēžiem radīs diezgan lielu troksni, tāpēc šajās telpās parketu būtu nepieciešams līmēt pie pamatnes. Šim ieklāšanas veidam ir arī citas priekšrocības – lielāka grīdas izturība un mazākas deformācijas iespējas. Arī kopšanu šādās telpās būtu nepieciešama nedaudz rūpīgāka un vaskošanu būtu vēlams veikt 3-4 reizes gadā.
3. īpašības klase – tvirta.
Augstas noslodzes telpas ir tās, kuras daudz un aktīvi tiek izmantotas, šādās telpās grīdas bieži tiek pakļautas smilšu un mitruma iedarbībai, tāpēc īpaši svarīga ir bieža kopšana un maksimāla aizsardzība. Trīsslāņu parkets, kurš paredzēts lielam noslogojumam obligāti būtu jālīmē pie pamatnes. Ja parketu ieklāj lielveikalā, skolā vai lidostā, ir jāņem vērā, ka šī grīda tiks pakļauta īpaši lielam netīrumu, smilšu un mitruma daudzumam, tāpēc par grīdas aizsardzību vajadzētu padomāt vēl pirms tās ekspluatēšanas sākuma, piemēram, „Boen” parketa ražotājs iesaka uzklāt uz parketa papildus 1-2 kārtas „Bona traffic”, vai analogu parketa špakteli. Šāds parkets ir obligāti jātīra katru dienu un vismaz reizi mēnesī jāpulē, bet reizi gadā būtu ieteicams uzklāt papildus lakas kārtu.

www.gridasmeistars.lv

Rakstīt komentāru