Siltās grīdas.

Latvijā, kā zināms, ziema ir tikai 3 mēnešus, pārējā laikā ir vienkārši auksts un drēgns, tāpēc apkures ierīkošana ir aktuāla visiem, jo nekas tā nespēj sasildīt, kā silts mājoklis. Kas gan var būt patīkamāks, kā pēc grūtas darbadienas un slapjdraņķa ārā pārrasties vakarā siltā mājoklī un ar siltas tējas krūzi rokās apsēsties dīvānā pie televizora vai ar laba konjaka glāzi ādas krēslā pie kamīna? Tomēr vēl patīkamāk, ja silts ir ne tikai telpā, bet silta ir arī grīda- tad vecmātes adītās vilnas zeķes būs kā mīļa dāvana, nevis kā nepieciešamības aksesuārs, lai pārvietotos pa mājokli.

intro.jpg

Siltās grīdas un to veidi.
Pasaulē siltās grīdas ir pazīstamas vairāk kā 40 gadus, principā, ir divi šo grīdu veidi-apsildāmās ar ūdens cirkulāciju un elektriskās. Pirmajā gadījumā apkures sistēma darbojas no centrālās apkures vai apkures katla. Šādas grīdas ierīkošanai uz betona ieklāj putuplastu, uz tā speciālu siltumatstarojošu folliju, tad tiek ieklātas plastikāta caurules un pāri pārliets, aptuveni 50mm biezs, betona slānis. Kad tas ir izžuvis (aptuveni mēnesis), var ieklāt pamatgrīdu. Ja caurules būs pareizi izvietotas, siltums vienmērīgi izdalīsies pa visu telpu, bet, piemēram, ja siltumdevēja temperatūra būs +55В°С, tad grīdas virspusē vairs tikai +22-24В°С, bet 1,5m augstumā vairs tikai +18-20В°С. Maksimālais siltumatdeves ātrums- 1м/с. Elektriski apsildāmā grīdas pamatā ir elektriskais kabelis, kas, iestrādāts grīdā, to sasilda un dod vienmērīgu siltumu visai telpai. Kabelis tiek ieklāts ar 100-200 mm intervālu uz zem tā lieto termoizolāciju, lai Jūs nesildītu kaimiņu griestus. Kabelim pāri tiek uzlieta aptuveni 20mm-50mm bieza betona kārta. Maksimālā siltuma devēja temperatūra ir +65В°C, vidējā grīdas temperatūra nepārsniedz +30°C. Tehniski elektriski apsildāmā grīda ir pārāka par ūdens, jo ir vieglāk instalējama un drošāka ekspluatācijā.
Tagad pievērsīsimies tam, kādus materiālus labāk klāt uz apsildāmās grīdas.
Vispirms pacentīsimies atbildēt uz jautājumu, kad, un kur būtu nepieciešama apsildāmā grīda? Kad- kad Jūsu pamatgrīda ir no salīdzinoši auksta materiāla – flīzes, lamināts arī linolejs. Kur – tātad vispiemērotākā šī grīda varētu būt koridorā, virtuvē, vannasistabā. Siltums, kurš nāk no grīdas ātri nožāvēs mitrumu, kas izveidojies uz grīdas no slapjiem apaviem vai kā savādāk. Visvairāk jautājumu ir par parketa ieklāšanu uz apsildāmām grīdām, tad nu apskatīsim šo tēmu nedaudz tuvāk. Mūsu atbilde ir viennozīmīga-parketu nevajadzētu klāt uz šādām grīdām.
1. Kokam, kā zināms, nepiemīt labas siltuma vadāmības spējas, tāpēc ieklājot šo materiālu zudīs siltās grīdas efektivitāte.
2. Parkets tiks pakļauts pārāk lielām temperatūras svārstībām, dēlīši sāks sarukt, plaisāt un krakšķēt, tādēļ jauna grīda pavisam drīz izskatīsies tā it kā būtu nosvinējusi 100 gadu jubileju.
3. Tehniski pareizi būtu ieklāt parketu uz finiera, bet finieri pie betona parasti pieskrūvē, ja dažu centimetru dziļumā atrodas sildelementi, tas nav iespējams. Protams, finieri var pielīmēt ar diezgan dārgu divkomponentu līmi, bet tas nepasargās parketu no temperatūras svārstībām. Zem finiera var ieklāt siltumizolējošos materiālus, bet tad pilnībā zūd apsildāmās grīdas būtība un jēga. Kā vienīgā alternatīva paliek trīsslāņu un divslāņu parkets. Tomēr nedrīkst aizmirst, ka arī šie materiāli ir no dabīga koka, tāpēc arī pret viņiem ir jāizturas saudzīgi, jāizvēlas pareizā izolācija un līme, nedrīkst pakļaut krasām temperatūras svārstībām. Ja izvēlēsieties kādu no šiem materiāliem, rūpīgi konsultējaties ar speciālistiem, jo ne visi trīsslāņu parketa ražotāji iesaka to lietot uz apsildāmām grīdām, tādas koksnes kā kļava vai dižskābardis noteikti nedrīkst izmantot un grīdas maksimālā temperatūra nedrīkst pārsniegt +26°С.

Komentēts: 2-reiz

  1. Labs tēmas iesākums. Varu ieteikt papildinošu rakstiņu par šo tēmu: http://www.commodus.lv/lat/siltas-gridas-ieklasana-privatmaja-limbazos

    Siltās grīdas | 7. Dec, 2015 | Reply

  2. Labdien! Vai var pie krasotas koka gridas skruvet osb plaksnes 12 mm un kadu apakshklaju izmantot?

    mareks | 11. Apr, 2016 | Reply

1 Trackback(s)

  1. 21. Jan, 2009: from Par lamināta un trīsslāņu parketa ieklāšanu uz apsildāmām grīdām. |

Rakstīt komentāru