Kādu grīdu izvēlēties?

Pēdējā laikā arvien biežāk reklāmas sludinājumos parādās termins “lamināta parkets”, kas vienkāršiem cilvēkiem var “sajaukt galvu”, jo patiesībā parkets un lamināts ir divi atšķirīgi materiāli.

Ekoloģiskums — svarīgs rādītājs.
Abi materiāli ieklātā variantā var izskatīties līdzīgi. Tos var likt visdažādākajās telpās — hallēs, ēdamistabās, viesistabās, priekšnamos u.c.. Tomēr materiālu sastāvs un ieklāšana metodes atšķiras.

Dabīgs un ekskluzīvs
Tiem, kas savā mājoklī vēlās ekoloģisku un dabīgu grīdas segumu ir samērā liela izvēle. Taču, ja vēlamies skaistu, prestižu un cienījamu materiālu — tas noteikti būs parkets.
Parkets (franciski — parquet) ir dabīgs grīdas apdares materiāls, ko veido ēvelētas, plānas, izturīgas koksnes šķirnes plāksnes.
Šī materiāla vēsture ir sena, un laika gaitā parketa grīdas radītas kā veseli mākslas darbi. Tie, kas apmeklējuši pasaulslavenus muzejus un pilis, par šī materiāla krāšņumu nebūs jāpārliecina.
Dabīgais koka parkets ir ekoloģisks un ienes mājoklī dabas klātbūtni. Nenoliedzami, parkets ir arī skaists. Glīto izskatu palīdz radīt koksnes dabīgie raksti, kā arī iespējas, klājot parketu, izveidot visdažādākos zīmējumus. Tā — lai tie saderētos ar kopējo telpas interjeru.
Taču parketam piemīt arī savas “kaprīzes”. Tas ir jūtīgs pret temperatūras izmaiņām un mehāniskām slodzēm. Tieši tāpēc jau pašā sākumā tam jāpievērš uzmanība, mēģinot noskaidrot, kādā iepakojumā un apstākļos tas uzglabāts pirms nonākšanas mājoklī. Parketa materiālam vajadzētu būt iepakotam stingrā kārbā un iesaiņotam polietilēnā. Tikpat svarīgi ir tas, vai ražotājs ievērojis žāvēšanas un apstrādes tehnoloģiskos procesus, taču to pārbaudīt “uz aci” nevar.
Parketu var vaskot vai apstrādāt ar laku, bet pēc kāda laika segums jāatjauno. Taču ekspluatācijas gaitā jāatceras, ka parketam netīk mitrums, bet lakotām parketa grīdām postu var nodarīt sīki smilšu graudiņi.
Jāpiebilst, ka nelielās virtuves telpās parkets nebūs piemērots, bet hallēs, kur iekārtota ēdamzona, tas izskatīsies glīti.
Racionālais lamināts
Uzziņai

  • Parkets ir dabīgs grīdas apdares materiāls. To veido ēvelētas, plānas, izturīgas koksnes plāksnes.
  • Lamināts ir no vairākiem slāņiem veidots materiāls. Tas sastāv no hidroizolācijas kārtas, presētas koksnes šķiedras, speciālā papīra kārtas, dekoratīvā slāņa un nodilumizturīgā lamināta kārtas.
  • Parkets ir dabīgs materiāls, bet lamināts — mākslīgi izveidota konstrukcija.

Lamināts ir praktisks un mūsdienīgs grīdas seguma materiāls, tas ir arī ekoloģisks izstrādājums. 90% no lamināta parketa dēlīšu sastāva veido dabiska koksne. Dēlītis sastāv no hidroizolācijas kārtas, presētas koksnes šķiedras pamatslāņa, speciālā papīra kārtas, dekoratīvā slāņa un nodilumizturīgā lamināta kārtas virspusē.
Laminātu var izmantot jebkurās mājokļa vai darba telpās, izņemot tās, kur ir liels gaisa mitrums — baseinus, vannas istabas un pirtis.
Izvēloties laminātu, jāņem vērā, kādās telpās tas tiks ieklāts. Atbilstoši pieļaujamai slodzei, laminātu iedala klasēs.
Svarīgi zināt, vai to klās guļamistabā, kur parasti staigā tikai čībās, vai dzīvojamā telpā, darbistabā vai birojā, kur uzturas daudz ļaužu.
Lamināta grīda var kalpot pat 20—30 gadu, tomēr parasti grīdas segumu gan maina pēc pāris gadiem. Grīdas kalpošanas ilgumu ietekmē materiāla kvalitāte un pareiza ieklāšana.
Grīdas pamatnei, uz kuras plānots likt laminātu jābūt līdzenai un stabilai.
Lamināta grīdu ikdienā var kopt ar putekļu sūcēju vai mitru lupatu. Ja ir grūti noņemami traipi, tad jālieto speciāli līdzekļi. Šādu grīdu ieteicams reizi gadā apstrādāt ar speciālu vasku, kas gatavots uz sveķu bāzes. Tas aizpildīs mikrospraudziņas starp plākšņu savienojumu vietām un izveidos ūdensnecaurlaidīgu kārtu. Laminātu nedrīkst ne lakot, ne krāsot. Krāsa pie tā neturēsies.
Ingūna APERĀNE

Rakstīt komentāru