Laka, eļļa vai abi kopā

Jautājums – ko darīt ar koka grīdu, eļļot vai lakot, ir viens no visbiežāk mums uzdotajiem jautājumiem. Mēs parasti iesakām izvērtēt plusus un mīnusus un tikai tad pieņemt lēmumu. Vizuāli vairumam cilvēku labāk patīk eļļotas grīdas, koka struktūra ir izteiktāka, tonis siltāks. Taču, no izturības un kopšanas viedokļa, laka būs praktiskāka. Protams, gan eļļas, gan lakas ir dažādas, noturīgākas un mazāk noturīgas un tas, kas derēs guļamistabai, kur tiek staigāts maz un ar čībām, ne vienmēr būs piemērots gaitenim. Arī koka grīdas ir dažādas, ozols vienmēr būs cietāks par priedi, neatkarīgi, eļļots vai lakots. Bet ko darīt, ja patīk eļļotas grīdas izskats, bet ir vēlme, lai būtu lakotas grīdas noturība? Tad grīdu var vinspirms noeļļot un pēc tam nolakot, lai arī sākumā šķiet, ka šie divi materiāli nav savienojami.

Divslāņu parkets ir viens no populārākajiem koka grīdu segumiem šobrīd, jo tas ļauj iegūt tieši tādu grīdu, kā Jūs vēlaties, nevis to, ko ir iespējams nopirkt. Vinspirms Jūs izvēlaties dēļa selektējumu un izmēru – tie var būt gan mazi atlasīti ozola parketa dēļi, gan, kā šajā gadījumā – diez gan plati “Rustic” selektējuma ozola dēļi ar V veida gropēm. Parasti saviem klientiem mēs piedāvājam dēļus ieklāt neapstrādātus, bet gala apdari veikt pēc grīdas ieklāšanas, jo tā var panākt daudz kvalitatīvāku gala risinājumu.

Lai gan divslāņu parketa dēļi nav apstrādāti, tie ir rūpnieciski slīpēti un pēc ieklāšanas uzreiz gatavi gala apdarei. Te nu viss ir atkarīgs no klienta velmēm, tos var pārklāt ar tonēto eļļu, vienkārši noeļļot vai arī nolakot. Un var , kā šajā gadījumā, izvēlēties abus variantus kopā. Taču vinspirms grīda tiek izsūkta un samitrināta ar tīru ūdeni. Tas tiek darīts, lai atvērtos koka poras, ja dēļi pirms eļļošanas tiek samitrināti, eļļa daudz dziļāk iesūcas koksnē, kā arī veido daudz izteiktāku koka struktūras toni.

Tagad nedaudz par pašu eļļu, gadījumos, kad grīdu pēc eļļošanas ir paredzēts lakot, mēs izmantojam Euku Oil 1Fs eļļu, tā ir 100% tīra un dabīga eļļa, bez šķīdinātāju un vaska piedevām, kura der visa veida koksnēm. Tāpat šo eļļu var izmantot uz apsildāmām grīdām. Papildus mēs izmantojam Euku master FS cietinātāju. Tas nodrošina ātrāku eļļas sacietēšanu un noturīgāka pārklājuma izveidošanos, jo galvenais nosacījums, lai eļļotu grīdu lakotu – eļļai ir jābūt pilnībā nožuvušai/sacietējušai. Euku Oil 1 Fs var izmantot arī bez cietinātāja, vienīgi, tad palielinās eļļas žūšanas laiks.

Pati eļļas uzklāšana notiek ar speciālu špaktelēšanas lāpstiņu. Eļļu nedaudz izlej uz grīdas, tad ar lāpstiņu vienmērīgi uzklāj uz parketa dēļiem, bet pēc tam pulē ar baltajiem “padiem”. Protams, šāda eļļas uzklāšanas tehnoloģija ir paredzēta meistariem. Ja kāds vēlas grīdu eļļot pats un dara to pirmo reizi, mēs tomēr iesakām eļļu uzklāt ar lupatiņām vai arī tikai ar pulējamo mašīnu un baltajiem “padiem”.

Eļļotas grīdas žūšana ir atkarīga no vairākiem faktoriem – kāds ir gaisa mitrums telpā, kāds mitrums ir parketa dēļiem, ir vai nav telpā ventilācija. Valda uzskats, ka eļļot grīdu labāk ir vasarā – tad ir silts, var atstāt vaļā logus, lai vēdinās telpa. Mēs tam nepiekrītam, jo paši esam saskārušies ar to, kā lietainā Latvijas vasarā gaisa mitruma procents ir tik liels, ka eļļota grīda nežūst vairākas dienas un pilnībā sacietē tikai pēc pusotras nedēļas. Apkures sezonas laikā situācija ir labāka, taču, kā jau minējām, lai uzklātu laku, eļļai ir jābūt pilnībā sacietējušai. Ja eļļu uzklāj bez cietinātāja, lakot varēs ne ātrāk, kā pēc 3 dienām, ja ar cietinātāju, pēc 24 stundām.

Eļļotas grīdas lakošanai mēs izmantojam Strato Extreme ultramatēto divkomponentu poliuretāna laku. Pateicoties ļoti augstajai matējuma pakāpei, pēc nožūšanas, grīdai nebūs lakai raksturīgā spīduma un vizuāli tā izskatīsies kā eļļota grīda. Tāpat šī laka ir ļoti noturīga un nemaina krāsu – gan grīdas tonis būs tāds kā pirms lakošanas, gan arī, ar laiku tas nekļūs dzeltens. Būtībā, redzot šādas grīdas, pirmajā acu uzmetienā pat mēs nevaram pateikt, ka tur ir lakas pārklājums, nevis vienkārši eļļota grīda. Taču ekspluatācijā to jūt uzreiz.

Mums bieži jautā, vai šo laku var izmantot uz citu ražotāju eļļām. Paši ražotāji, “DR. Schutz gr0up”saka, ka tā ir pārbaudīta un 100% saderīga ar Euku 1Fs eļļām, tāpēc, tieši šādu kombināciju mēs arī cenšamies pielietot. Taču, nereti parketa dēļi jau ir rūpnieciski eļļoti, bet mūsu klients tomēr vēlas grīdu nolakot. Šādos gadījumos, protams, der vinspirms pamēģināt uz kāda dēļa atgriezuma, vai grīdas fragmenta, kur noteikti stāvēs mēbele – ir vai nav šī laka saderīga ar esošo eļļu. Savā darba praksē mēs esam lakojuši grīdas, kuras ir apstrādātas ar citu ražotāju eļļam – diez gan droši varam apgalvot, ka šī laka ir saderīga ar Osmo eļļām. Taču, protams, vislabāk ir izmantot ražotāja ieteikto tehnoloģiju.

www.gridasmeistars.lv

Rakstīt komentāru