Profesionāli risinājumi linoleja grīdām

Nu jau būs pagājis kāds laiks, kopš mēs esam pievērsušies profesionālai linoleja grīdu kopšanai un atjaunošanai. Kāpēc? Mēs jau vairākus gadus strādājam ar DR. Schutz produktiem parketa grīdām, lielākajā daļā objektu izmantojam šīs Vācu kompānijas eļļas un lakas. Taču Dr.Schutz group produktu klāstā ir arī milzīgs piedāvājums un risinājumi dažādām linoleja grīdām. Tā nu, pēc kāda semināra Vācijā, kur paši redzējām un izmēģinājām dažādos risinājumus, nolēmām izpētīt, kas tad notiek Latvijā ar linoleja grīdām. Izrādās – pat “māte Google” neko daudz nevar pastāstīt par linoleja krāsošanu vai lakošanu. Ir neskaitāmi uzņēmumi, kas piedāvā linoleja ģenerāltīrīšanu un vaskošanu, bet tas tad arī viss.
Tad nu mēs sākām pētīt tālāk, kā īsti ir ar linoleja grīdām Latvijā, cik tās vēl ir aktuālas un kādā stāvoklī. Patiesībā, vismaz komercobjektos (tādos kā skolas, slimnīcas, ofisi u.c.) lielākajā daļā telpu ir tieši linolejs. Liela daļa iestāžu to cenšas regulāri kopt un vaskot, bet ne visi ir apmierināti ar rezultātu, jo nereti, daudzas lietas no linoleja grīdas nemaz tik viegli nav iztīrāmas. Arī vaski, kuri tiek uzklāti pēc tīrīšanas (ja vispār tiek uzklāti), kalpo salīdzinoši neilgu laiku.
Mēs tikāmies ar vairākiem uzkopšanas firmu pārstāvjiem, lai aprunātos par profesionāliem risinājumiem linoleja grīdām un noskaidrojām diez gan interesantu paradoksu. Galvenais esot cena, tāpēc, lielos objektos ir iepirkuma konkursi, kur vinnē zemākais cenas piedāvājums un skaidrs, ka ar zemāko cenu nekāds profesionāls risinājums nesanāk – kaut ko nomazgā, kaut ko uzsmērē virsū un viss. Protams, mēs te neko nevaram iebilst, jo cenas, kuras esam dzirdējuši, neļauj pat profesionāli iztīrīt grīdu, kur nu vēl runāt par kādiem pārklājumiem vai atjaunošanu. Un tomēr,pastāstīsim par dažiem risinājumiem, kurus esam izmantojuši praksē un, par kuriem lielākā daļa cilvēku pat nav dzirdējušu.

Būtībā, mūsu piedāvājumā ir linoleja grīdas tīrīšana un tad, trīs iespējamie risinājumi – vaskošana, lakošana vai krāsošana. Par katru no šiem risinājumiem nākotnē pastāstīsim vairāk, šoreiz nedaudz apskatīsim visus trīs, taču vinspirms par tīrīšanu – kā to daram mēs.

Linoleja tīrīšana.

Linoleja segumi ir dažādi, taču, lielākā daļa linoleju komercobjektos ir tā saucamie PVC. Parasti tas ir linolejs ar rūpniecisku pārklājumu (virsējo kārtiņu), kura agri vai vēlu sāk dilt. Lielākās problēmas, kas rodas ekspluatācijas laikā – nelielas švīkas, neiztīrāmi pleķi un “taciņas” zonās, kur visintensīvāk tiek staigāts. Parasti, ikdienā, linoleja grīdas tiek koptas diez gan pavirši – uzmazgātas ar slapju lupatu, varbūt ūdenim tiek pievienots kāds universāls kopšanas līdzeklis, tas arī viss. Un ar laiku šāda grīdā kļūst arvien neglītāka un arvien grūtāk iztīrāma.

Mūsu piedāvājumā ir vairāki profesionāli tīrīšanas līdzekļi linoleja grīdām, visbiežāk tiek izmantots “Clean and Strip”. Tas ir augsti koncentrēts tīrīšanas līdzeklis, kurš palīdz iztīrīt dziļi ieēdušos traipus un netīrumus arī no dziļākām linoleja porām.  Vinspirms grīda tiek izsūkta ar putekļu sūcēju, tad uzmazgāta ar ūdeni  un “Clean and Strip” sajauktu attiecībā 10:1, bet pēc tam tīrīta ar monodisku mašīnu. Īpaši grūti iztīrāmiem grīdas posmiem tiek izmantots “Clean and Strip” līdzeklis tīrā veidā. Pēc tīrīšanas, lai neitralizētu PH līmeni, linoleja grīda noteikti ir jāuzmazgā ar tīru ūdeni. Ja linolejs iepriekš jau ir vaskots (un uz tā ir vairākas nezināmu vasku kārtas) “dziļajai” tīrīšanai tiek izmantots “Turbo Strip” līdzeklis. Te galvenā atšķirība ir tajā, ka tiek izšķīdinātas visas pārklājuma kārtas (arī rūpnieciskā). Pēc šādas tīrīšanas linolejs ir gatavs jebkuram jaunam pārklājumam (vaskam, lakai vai krāsai).

Linoleja vaskošana.

Mūsu piedāvājumā ir dažādi linoleja vaski, galvenokārt tiek izmantots “Hard sealer” vasks. Te gan ir dažādas variācija, piemēram – matēts vai spīdīgs. Galvenās īpāšības – pēc uzklāšanas vasks izveido stingru un noturīgu pārklājumu (tādu kā plēvi uz esošā linoleja). Starpcitu, vaskam piemīt arī ļoti labs pretslīdes efekts. Piemēram, “Secura Hard Sealer” ir piemērots arī sporta zāļu grīdām (DIN 18032), tātad, tas ne tikai padara linoleja grīdu mazāk slidenu, bet spēj izturēt arī ļoti lielas slodzes. Tāpat ir pieejams “Medica Hard Sealer” vaska pārklājums, kurš pēc uzklāšanas nodrošina ne tikai īpaši noturīgu “plēvi”, bet arī ir noturīgs pret dezinfekcijas un spirtu saturošiem līdzekļiem. Tāpēc “Medica Hard Sealer” galvenokārt tiek izmantots medicīnas iestādēs un kosmētikas salonos. Taču, lai cik arī noturīgi būtu linoleja vaski, jāņem vērā, ka telpās ar lielu noslodzi vaskošana būtu jāveic vismaz reizi gadā, tikai tad ir iespējams saglabāt jauna linoleja izskatu daudzu gadu garumā.

Linoleja lakošana.

Daudz noturīgāku pārklājumu linoleja grīdai var iegūt ar speciālu divkomponentu PU elastīgu laku. Galvenā atšķirība no vaska – laka kalpos daudz ilgāku laiku par vasku, jo tā izveido daudz biezāku un noturīgāku pārklājuma kārtu. Linoleju rūpnieciskie pārklājumi ir ļoti dažādi, tomēr parasti pat jauna linoleja pārklājums nav tik noturīgs kā lakas kārtai. Tāpat, pateicoties lakai, ir iespējams panākt no esošās linoleja grīdas maksimāli vēlamo efektu. Piemēram “PU Sealer” laka ir pieejama ultramatēta, matēta, pusmatēta un spīdīga. Tāpat šī PU laka linolejam  nodrošina augstu aizsardzību pret UF stariem (tā neizbalo un nemaina krāsu saules staru iedarbības rezultātā) un ir piemērota sporta zāļu grīdām (DIN 18032-2 un DIN EN 14904). Tāpat ir pieejama “PU Anticolor” laka, kas ir īpaši noturīga pret bezkrāsainām un krāsainām ķīmiskām vielām. Šis lakas pārklājums ir īpaši piemērots frizētavām, skaistumkopšanas saloniem un medicīnas iestādēm. Tāpat arī autosaloniem un auto servisiem. Jautāsiet, kāds te ir sakars ar krāsainām ķimikālijām? Vienkārši, ja uz linoleja grīdas kādu laiku nekustīgi stāv gumijas riepas, notiek ķīmiska reakcija un riepu protektora zīmējums iekrāsojas linolejā (nevis iespiežas, bet vienkārši iekrāsojas). Tad nu lūk, “PU Anticolor” šo problēmu novērš un tāpēc tiek ļoti plaši izmantots Vācijas un citu valstu autosalonu grīdām. Tāpat PU lakām var izmantot īpašas pretslīdes piedevas, kas ir paredzētas gan mitrām telpām, kur staigā ar plikām kājām (pirtis, vannasistabas utt.), gan grīdām, kur staigāšana notiek ar arā apaviem (lielveikali, bankas utt.).

 

Linoleja krāsošana.

Linoleja krāsošana ir salīdzinoši jauns risinājums grīdas segumu jomā un par to būs dzirdējis tikai retais. Kā jau solījām, par šo tehnoloģiju drīzumā pastāstīsim daudz plašāk, šoreiz tikai nedaudz, nelielam ieskatam.

Nereti linoleja grīdas ir pat ļoti nolietotas un izdilušas, ekspluatācijas laikā ne tikai ir nodilusi virsējā kārta, bet arī pats linoleja zīmējums. Dažreiz ir situācijas, kad tiek veikts kosmētiskais remonts un salīdzinoši jauns un labs linolejs, piemēram, zaļā krāsā vairs galīgi neiederas interjerā. Ko darīt šādā gadījumā – protams, nomainīt linoleju. Taču, noņemot esošo linoleju, visticamāk, nāksies līdzināt grīdu, pirms ieklāt jauno, tad jāieklāj jaunais linolejs, noteikti jānomaina grīdlīstes. Vēl daudz citas nianses, kas linoleja nomaiņu padarīs diez gan ilgu un beigās arī dārgu. Līdzīga situācija arī var rasties ja gribat jaunās linoleja grīdas toni pieskaņot, piemēram, specifiskai sienas krāsai – kaut ko līdzīgu jau varēs atrast, bet vai tieši tādā tonī, kā vēlaties?

Mūsu piedāvājumā ir speciāla “PU Color” krāsa linolejam, kuru ir iespējams pasūtīt pēc RAL krāsu kataloga (213 toņi). Tātad, bez īpašām problēmām būs iespējums panākt vienu toni grīdai, mēbelēm un sienām. Ticiet mums, šāds risinājums krietni atvieglos darbu dizaineriem. Tāpat, uz jau esoša, veca linoleja ir iespējams veidot dažādas krāsu zonas (piemēram, pelēku grīdu ar sarkaniem kvadrātiem) bez nekādām savienojuma šuvēm. Ja vecais linolejs ir nelīdzens, vai arī, ja gribas, lai grīda nav vienkrāsaini vienmuļa, ir iespējams izmantot speciālus, dažādu krāsu “čipsus”.

Kādas vēl ir priekšrocības veca linoleja pārkrāsošanai? Tas ir laiks – PU krāsa ir ātri žūstoša. Tas nozīmē, ka 1-2 dienu laikā ir iespējams pārkrāsot diez gan lielas platības. Tas ir aktuāli iestādēs, kuru darbu nav iespējams pārtraukt, piemēram, lieli gaiteņi ofisu ēkās vai poliklīnikās – labākajā gadījumā ir divas brīvdienas, kuru laikā vajag nomainīt grīdas segumu (linoleja nomaiņa tik īsa laikā ir praktiski neiespējama). Nelielas telpas ir iespējams pārkrāsot pat vienas dienas/nakts laikā. Lūk, ieskatam dažas bildes ar linoleja grīdu pirms un pēc pārkrāšošanas .

www.gridasmeistars.lv

Rakstīt komentāru